Book-Scanner

اسکنر کتاب – BOOK SCANNER چیست؟

یکی از چالش های اصلی در حوزه اسکن و دیجیتال سازی زمانی پیش آمد که پای اسکن کتاب و مجلدات به میان آمد، در سال ۲۰۱۰ تعداد آثار چاپ شده در قالب کتاب چیزی معادل ۱۳۰ میلیون عنوان تخمین زده می شد. اسکنر کتاب یا Book scanner در واقع دستگاهی است که برای اسکن و الکترونیک سازی کتاب و سایر موارد مشابه (مجله، جزوه و …)  بدون نیاز به بازکردن صحافی طراحی و ساخته شده است.

انواع اسکنر کتاب

اسکنر کتاب دستی (تخت یا غیرتخت)

اسکنر اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک

اسکنر کتاب نسبت به نوع طراحی و قیمت آن به صورت اتوماتیک و دستی تولید می شوند.. از اصلی ترین مدل اسکنر کتاب می توان به مدلی که کتاب درون آن رو به بالا در یک قابV (وی) شکل قرار داده می شود و عکس برداری از صفحات از بالا صورت می پذیرد. اشاره کرد. در این اسکنر صفحات کتاب بسته به نوع اسکنر یا دست و یا توسط دستگاه های ورق زن خودکار جا به جا  می شوند. به این نوع اسکنر که به صورت خودکار و بدون دخالت انسان صفحات را ورق می زند اسکنر اتوماتیک کتاب گفته می شود.

اسکنر کتاب چگونه کار می کند

مدل تخت این اسکنر دقیقا مانند یک اسکنر تخت عمل می کند و در اصل باید گفت نوعی اسکنر تخت با تغییرات کوچک در طراحی است. اما مدل / (وی) شکل این دستگاه مکانیزمی کاملا اختصاصی دارد. این مدل معمولا از یک دوربین دیجیتال یا خطی (مدل های خطی گران تر و باکیفیت تر هستند) با منابع نوری که در محل های مشخصی تعبیه شده، تشکیل شده است؛ این نوع اسکنرها به گونه ای طراحی شده که دسترسی به کتاب در قاب اصلی اسکنر برای یک فرد و یا دستگاه ورق زن صفحات آسان باشد. در اینگونه مدل اسکنر کتاب قسمتی به صورت / (وی) یا / (وی برعکس) برای جایگذاری کتاب طراحی شده تا ازموقعیت مرکز کتاب (عطف کتاب) حمایت نماید، این موضوع سبب می شود تا صفحات به طور کامل، دقیق و بدون انحنا تصویربرداری شوند. مزیت این نوع اسکنر نسبت به مدل معمولی علاوه بر سرعت بالا کیفیت بسیار بالاتر آن است. اسکن ۳۰۰ نقطه در اینچ برای تبدیل متن به خروجی دیجیتالی کافی است، اما برای تولید آرشیوی از کتاب های کمیاب ، که استادانه تدوین شده اند، از رزولیشن های بالاتری استفاده می شود. البته اسکنرهای جدیدی نیز جدیدا اختراع و تولید شده اند که با توضیحات بالا اندکی متفاوت هستند ولی پایه اصلی آن ها با کمی دقت از یک مدل ایده گرفته اند.

book-scanner-Performance

پس از اسکن، نرم افزار مرتبط تصاویر دیجیتالی شده را بازبینی و مواردی همچنین تغییر رنگ، کج شدگی ناخواسته تصاویر، برش، مشکلات انحنا و … را بر روی آن ها تصحیح می کند. بعد از ویرایش و تبدیل فایل خروجی به فرمت مورد نیاز، کتاب دیجیتال شده توسط  اپراتور اسکنر جهت بررسی خطاهای احتمالی بازبینی می شود.

نرم افزار و خروجی مورد استفاده در اسکنر کتاب

فرمت رایج در اسکنر کتاب شامل DjVu ، PDF و فرمت های استاندارد عکس مانند Jpeg یا Tiff است. باید توجه داشت که این فرمت ها اختصاصی نیستند و طبیعتا نسبت به نیاز، فایل دیجیتال یا هنگام اسکن یا بعد از آن توسط مبدل های نرم افزاری به فرمت مورد نیاز تبدیل می شوند. البته تقریبا تمام اسکنرها با نرم افزارهای کاربردی مخصوص عرضه می شوند، اسکنرهای کتاب نیز از این قائله مستثنی نیستند. این نرم افزارها قابلیت حذف حاشیه های سیاه، راست نمودن صحیح صفحات اسکن شده، برش صحیح و … را که برای اسکن کتاب مورد نیاز هستند را دارا می باشد. پس از اسکن جهت تبدیل تصاویر خام به کتاب دیجیتال از سیستم تشخیص کاراکتر (OCR) استفاده می شود تا صفحات کتاب به فایل هایی همون PDF قابل جستجو یا Word تبدیل شوند.

اجزاء و مواد مصرفی اسکنر کتاب

همانطور که در بالا اشاره شده اسکنرهای کتاب از نوع تخت، از لحاظ ساختاری با کمی تغییرات جرئی شبیه به اسکنرهای تخت عادی هستند پس از لحاظ اجزاء و مواد مصرفی با اسکنرهای تخت مشترک هستند. اما اسکنرهای کتاب اتوماتیک بسته به مدل و سطح خود دارای مواد مصرفی مختلفی هستند که ما در اینجا فقط به موردی که در اکثریت آن ها مشترک است اشاره می کنیم. مهمترین قطعه که تقریبا به سرعت در اسکنر کتاب نیاز است مورد پاکسازی و گاها تعویض قرار گیرد غلطک های ورق زن کتاب هستند. این غلطک ها بخاطر اینکه روزانه با صفحات کتاب در تماس هستند تقریبا باید در پایان هر روز مورد پاکسازی و در صورتی که نیاز به تعویض داشته باشند، تعویض شوند. خوشبختانه سنور تصویر برداری این اسکنر در محلی قرار دارد که به این آسانی مشکلی برایش اتفاق نخواهد افتاد. علاوه بر آن برای جلوگیری از تار شدن نوشته ها یا تغییر رنگ های ناخواسته کالیبره کردن دستگاه اجباری به نظر می رسد. در آخر نیز متذکر می شویم اسکنرهای کتاب جزو ماشین آلات تخصصی بوده پس حتما نیازمند اپراتور آموزش دیده دارند.

قیمت و موارد مهم در انتخاب اسکنر کتاب

جهت انتخاب اسکنر کتاب ابتداً باید کاربری آن مشخص شود، بطور مثال استفاده از اسکنرهای غیراتوماتیک در مواردی مثل کتابخانه های بزرگ معقول بنظر نمی رسد، چرا که حجم عظیم کتاب ها سرعت دیجیتال سازی را نیز می طلبد، اسکنرهای اتوماتیک انواع مختلفی دارند، برخی با انگشت، برخی با باد، برخی با مکش، و … صفحات را ورق می زنند، برخی دوربین های خطی دارند، برخی پلیت (صفحه ای شفاف که بر روی کتاب به منظور اسکن باکیفیت تر قرار می گیرد)…. پس باید قبل از انتخاب اسکنر به کاربری آن توجه کرد، در مثالی دیگر یک فرد شخصی نیاز به خرید اسکنر تمام اتوماتیک که قیمت های بسیار بالایی دارند، ندارد. او می تواند نیاز خود را با اسکنرهای غیراتوماتیک و گاها تخت برآورده سازد (همچنین می تواند از خدمات اسکن استفاده نماید) ، البته مشخص است که اسکنرهای تخت اولا کیفیت بالایی ندارند ثانیا موارد و مشکلات زیادی همچون حاشیه های سیاه، کندی اسکن و … را به همراه دارند، ولی برای افرادی که وقت آزاد دارند بیشتر به کار خواهد آمد.

در مورد قیمت اسکنر کتاب باید گفت با توجه به ساده یا اتوماتیک بودن اسکنر به شدت قیمت ها با هم تفاوت دارد، برای داشتن دستگاه نیمه اتوماتیک این خانواده از اسکنرها حداقل باید انتظار هزینه ای ۲۰ میلیون تومانی به بالا را داشته باشید. البته اسکنرهای تمام اتوماتیک نیز با قیمت های چندین برابر این بودجه نیز در دسترس خواهند بود.

!!!!! یک راه سریع !!!!!!!

 • نیاز به خرید اسکنر ندارید؟
 • هزینه خرید اسکنر بالاست؟
 • بدنبال راه سریع تری هستید؟
 • بدنبال کیفیتی بیشتر هستید؟

تیم دیجیتال داک همواره در دسترس شما است. اسکن تخصص ماست خدمات ما از افراد شخصی تا سازمان های دولتی را شامل می شود. ما همچنین علاوه بر کتاب موارد دیگر شامل پوستر، اسلاید، اسناد پزشکی و اداری و … به صورت کاملا تخصصی اسکن و آرشیو دیجیتالی می کنیم. برای اطلاع بیشتر در خصوص اسکن کتاب با شماره های درج شده در بالای همین صفحه با ما تماس بگیرید یا این صفحه را مشاهده فرمائید.

………………………………………

اسکنرها و خدمات اسکن

………………………………………

 

 

 

………………………………………

Call-us

!!!!! شگفت زده شوید !!!!!!!

 • سوالی در ذهن دارید؟
 • می خواهید بیشتر بدانید؟

با ما از طریق تلفن، ایمیل، فرم های سوال تعیبیه شده در بخش ها مختلف، تماس بگیرید، ما خوشحال می شویم به سوالات شما پاسخ دهیم:

تلفن :

 • تهران : ۶۶۹۳۲۱۰۳ – ۸۸۶۰۳۸۶۲
 • مشهد : ۳۸۹۰۳۸۶۷
 • کرج : ۳۶۶۳۰۱۷۷

رایانامه :

 • info@digitaldoc.ir
 • digitaldoc.ir@gmail.com