flatbed-scanner

اسکنر تخت یا مسطح | FLATBED SCANNER

اسکنر تخت یا Flatbed یک دستگاه مفید الکترونیکی در خانه و یا دفتر می باشد. اسکنر تخت با تبدیل اسناد و تصاویر به فایل های دیجیتال، می تواند کمک شایانی در سازماندهی و همچنین برآورد نیازهای مربوطه  نماید. استفاده از اسکنر تخت روشی عالی جهت تبدیل عکس های قدیمی برای ارسال ایمیل به خانواده و دوستان و یا آپلود در شبکه های اجتماعی برای کاربران خانگی می باشد. همچنین کاربران حرفه ای و گرافیستان نیز می توانند با استفاده از یک اسکنر مسطح با کیفیت، براحتی تمام نیازهای خود را برآورده سازند.

اسکنر مسطح یا تخت به طور تخصصی برای ثبت تصاویر و متن طراحی شده است. با این حال این امکان وجود دارد که از این اسکنر برای اسکن یک شئ نیز استفاده نمود. این کار به سادگی و با قرار دادن شئ بر روی شیشه اسکنر انجام می پذیرد. لازم به ذکر است، که تنها بخشی از تصویر که در تماس با صفحه شیشه ای قرار دارد به طور دقیق اسکن می شود و سایر بخش ها که با صفحه فاصله دارند اندکی کدر و یا اصلا قابل مشاهده نیستند.

انواع اسکنر تخت

اکثر مدل های اسکنر تخت تقریبا از یک ساختار پیروی می کنند. ولی در کیفیت و نوع تجهیزات بکار رفته با یکدیگر متفاوت هستند. با توجه به همین تفاوت در تجهیزات مورد استفاده، اسکنرهای تخت را به دسته خانگی و حرفه ای تقسیم بندی می کنند.  بطور مثال در اسکنرهای خانگی، سرعت اسکن و کیفیت آن به نسبت پائین تر از اسکنرهای حرفه ای است. این امر به دلیل استفاده از قطعاتی باقدرت تر و سریع تر همچون هد (منظور از هد مجموعه قطعات شامل آئینه ها، نورپردازی، دوربین ها و … است که عمل تصویربرداری را انجام می دهند.) در اسکنرهای حرفه ای تخت است. میزان سایز قابل اسکن در اسکنرهای تخت نسبت به مدل متغیر است، این اسکنرها سایزهای بسیار کوچک در حدود نیم سانتی متر تا سایز A4  و A3 و در بعضی مدل ها حتی نگاتیوها را اسکن می کنند، مدل هایی نیز وجود دارند که توانایی اسکن تا سایز A0 را نیز دارا می باشند، ولی قیمت هایی معادل چند میلیونی دارند.

اسکنر تخت چگونه کار می کند

 فرآیند اسکن در اسکنر مسطح را می توان مانند فتوکپی در نظر گرفت با این تفاوت که در اسکن ، نتیجه شبیه به یک عکس دیجیتال است. بخش های اصلی یک اسکنر فلت بد شامل صفحه شیشه ای، هد اسکن (موتور، آئینه ها، سنسور تصویربرداری) و روکش یا کاور اسکنر می باشد. فرآیند اسکن در یک اسکنر مسطح یا فلت بد، با بازکردن درب و قرار دادن آیتم مورد نیاز (سند، عکس، شی و …) روی صفحه شیشه ای شروع می شود. هنگامی که پوشش یا همان در اسکنر بسته می شود، (البته در ۹۸ درصد اسکنرهای تخت اجباری به بستن درب نیست و اسکنر با درب باز نیز کار خود را انجام می دهد) با زدن یک دکمه (چه نرم افزاری چه بر روی اسکنر) دستگاه کار خود را آغاز و هد اسکنر در زیر شیشه شروع به حرکت می نماید. پس از بازگشت هد در محل اولیه خود،  نتیجه به دست آمده از اسکنر به کامپیوتر متصل فرستاده می شود. البته لازم به ذکر است ، برخی از اسکنرها دارای حافظه داخلی یا محل اتصال فلش کارت هستند که می توانند فایل اسکن شده را درون آن ذخیره نمایند.

flatbed-scanner-Performance

نرم افزار و فرمت خروجی اسکنر تخت

با توجه به اینکه اسکنرهای تخت در موارد گوناگون طراحی و ساخته شده اند به طور دقیق نمی توان گفت که چه فرمتی برای چه کاری مناسب است. تنها ذکر این نکته بسنده می کند که سعی کنید غیر از مواقعی که نیاز به حجم پائین فایل خروجی دارید، دقت اسکن را از ۳۰۰DPI پائین تر قرار ندهید. در مورد نرم افزار هم جمله بالا صدق می کند، تنوع در اسکنرهای تخت و البته رایج بودن این اسکنر، باعث شده نرم افزارهای موجود تقریبا با تمام اسکنرهای تخت به خوبی کارکند و با توجه به همین موضوع یافتن نرم افزارهای مرتبط چه در سطوح پائین و چه سطوح پیشرفته کار چندان سختی نخواهد بود.

نگهداری و قطعات مصرفی اسکنر تخت

با توجه به تقریبا ساده بودن سیستم اسکنرهای تخت و همچنین عدم استفاده برای کارهای تیراژ (کارهای حجیم و زیاد از نظر تعداد)، به جرات می توان گفت که این اسکنرها به ندرت به مشکل می خورند و در بیشتر مواقع ایرادات مشاهده شده به صورت نرم افزاری رفع می شود. در مورد قطعات مصرفی نیز غیر از شیشه اسکنر که در تماس مستقیم با اشیاء قرار دارد و امکان خط و خش بر روی آن وجود خواهد داشت، در صورت رعایت استاندارد مربوطه (انجام اسکن طبق برآورد شرکت سازنده و عدم فشار به دستگاه) قطعات دیگر تا سالیان عمر خواهند کرد. در خصوص نگهداری اسکنرهای تخت نیز مفصلا مقاله ای در سایت قرار خواهیم داد. ولی در دو جمله کلیدی می توان گفت که اولا از شیشه محافظت کنید و تنها با دستمال نرم اقدام به تمیز سازی آن نمائید، دوماً اسکنر را بدون قفل کردن (کلید قفل کردن معمولا زیر اسکنر است) جابجا نکنید.

قیمت و موارد مهم در خرید اسکنر تخت

محدوده قیمت اسکنر تخت تا سایز A3 از ۱۲۰ هزار تومان تا ۱۰ میلیون تومان و اسکنرهای تخت که توانایی اسکن سایزهای بیشتر را دارند قیمت های بالای ۲۰ میلیون تومان دارند. این قیمت بسته به سرعت اسکن و کیفیت سنسورها و …. تغییر می کند. پس باید توجه کنید که ابتداً نیاز شما چیست، اگر تنها یک اسکنرخانگی می خواهید که گاها چند برگ یا چند عکس را اسکن کنید و سرعت نیز برای شما چندان مطرح نیست، خوب قاعدتا هزینه زیادی برای خرید اسکنر پیش روی شما نیست، حتی می توانید از دستگاه های چندکاره که هم پرینتر هم اسکنر هستند استفاده کنید، ولی اگر گرافیست هستید و کیفیت برای شما بسیار مهم است قاعدتا باید به سراغ اسکنری بروید که سنسور تصویربرداری آن پیشرفته تر است. برخی از اسکنرهای تخت طوری طراحی شده اند که بدون کابل برق و تنها با یک کابل یو اس بی توانایی کار کردن دارند، پس اگر شما نیز از آن دسته افرادی هستید که از سیم های زیاد دوری می کنید این یک نکته مثبت برای انتخاب این دسته از اسکنرها است.

سرعت اسکن، دقت یا همان dpi قابل اسکن، عمق اسکن، سنسور بکاررفته در اسکنر، توانایی اسکن نگاتیو و اسلاید، سایز قابل اسکن، و نهایتا نرم افزار همراه ارائه شده (جهت بهترین استفاده از اسکنر) با درنظر گرفتن قیمت اسکنر از مواردی است که در موقع خرید اسکنر تخت باید به آن ها دقت داشته باشید. نهایتا هرگونه سوال یا پرسشی در ذهن شما وجود دارد که در این صفحه به آن دست پیدا نکردید می توانید از طریق ایمیل، فرم تماس یا شماره تماس های درج شده در “صفحه تماس با ما” با ما در میان بگذارید.

!!!!! یک راه سریع !!!!!!!

 • نیاز به خرید اسکنر ندارید؟
 • هزینه خرید اسکنر بالاست؟
 • بدنبال راه سریع تری هستید؟
 • بدنبال کیفیتی بیشتر هستید؟

تیم دیجیتال داک همواره در دسترس شما است. اسکن تخصص ماست خدمات ما از افراد شخصی تا سازمان های دولتی را شامل می شود. ما همچنین علاوه بر تصاویر موارد دیگر شامل اسلاید، نگاتیو، کتاب، اسناد پزشکی و اداری و … به صورت کاملا تخصصی اسکن و آرشیو دیجیتالی می کنیم. برای اطلاع بیشتر در خصوص اسکن تصاویر با شماره های درج شده در بالای همین صفحه با ما تماس بگیرید یا این صفحه را مشاهده فرمائید.

………………………………………

اسکنرها و خدمات اسکن

………………………………………

 

 

 

………………………………………

Call-us

!!!!! شگفت زده شوید !!!!!!!

 • سوالی در ذهن دارید؟
 • می خواهید بیشتر بدانید؟

با ما از طریق تلفن، ایمیل، فرم های سوال تعیبیه شده در بخش ها مختلف، تماس بگیرید، ما خوشحال می شویم به سوالات شما پاسخ دهیم:

تلفن :

 • تهران : ۶۶۹۳۲۱۰۳ – ۸۸۶۰۳۸۶۲
 • مشهد : ۳۸۹۰۳۸۶۷
 • کرج : ۳۶۶۳۰۱۷۷

رایانامه :

 • info@digitaldoc.ir
 • digitaldoc.ir@gmail.com