film-digitizer-scanner

اسکنر فیلم – اسکنر پزشکی/مهندسی

اسکنر پزشکی به اسکنر فیلم رادیولوژی یا اسکنر دندان پزشکی معروف است. اسکنر پزشکی دراصل برای اسکن موارد شفاف همچون فیلم رادیولوژی و فیلم دندان پزشکی که با اسکنرهای معمولی امکان اسکن آن ها وجود ندارد طراحی و ساخته شده اند. از آن جا که بیشتر فیلم های شفاف در صنعت پزشکی مورد استفاده قرار می گیرند، به همین خاطر این اسکنر بیشتر به اسکنر پزشکی معروف است. ولی در اصل این اسکنر قابلیت اسکن موارد شفاف را بخاطر نوع تکنولوژی خود دارد ولی محتویات فیلم چه پزشکی چه غیر پزشکی برای اسکنر مهم نیست.

به طور مثال برخی از فیلم های تصویربرداری زیرزمینی مانند فیلم های جوشکاری های لوله ها یا فیلم های تجهیزات ماشین ها بخاطر اینکه با جزئیات دقیق تر تصویربرداری شوند، جهت تصویربرداری از تکنولوژی x-ray استفاده کرده اند. اما مشکل اینجاست که این فیلم ها در هرمکانی به راحتی قابل نمایش نیستند. پس بهترین راه برای تبدیل آن ها اسکنر مخصوص است.

اسکنر پزشکی چیست؟

با توجه به استفاده صنعت پزشکی از فیلم های مخصوص، بخصوص در تصویربرداری ها، و آنالوگ بودن دستگاه های MRI و سایر دستگاه های مشابه مهندسی – پزشکی ، در سالیان نه چندان گذشته، و همچنین بکارگیری برخی آن ها تا به امروز، برخی مواقع نیاز به فایل دیجیتال به شدت احساس می شد. به همین دلیل بیشتر دستگاه های تصویر برداری جدید امکان ایجاد خروجی هم به صورت آنالوگ و هم به صورت دیجیتال را دارا می باشند. اما مشکل اینجاست هنوز هم برخی از دستگاه ها تنها قابلیت ایجاد خروجی آنالوگ دارند، یا خیلی از فیلم هایی که قبلا تهیه شده هنوز هم مورد استفاده قرار می گیرند. این نیاز به تبدیل فیلم های پزشکی – مهندسی، طراحان اسکنر را به این واداشت که اسکنرهای مخصوص این کار طراحی و روانه بازار سازند.

انواع اسکنر پزشکی

اسکنرپزشکی یا اسکنر فیلم را می توان به دو دسته اصلی تقسیم کرد، اسکنرهای تک منظوره و اسکنرهای چند منظوره .

هر دو دسته نیز در انواع تخت و یا فیدار دار تولید و در بازار موجود هستند. اسکنرهای تک منظوره تنها برای اسکن فیلم طراحی شده اند و قادر به اسکن مواد دیگر همچون کاغذ و … نیستند، اسکنرهای چند منظوره مانند اسکنرهای معمولی که توانایی اسکن اسلاید را نیز دارند، این دسته از اسکنرها قابلیت عملکرد بعنوان یک اسکنر معمولی توانایی اسکن موارد شفاف مانند فیلم ام آر آی را دارا می باشند. باید توجه داشت در این تقسیم بندی دسته اول به دلیل تک منظوره بودن، جهت اسکن فیلم ها دقت و کیفیت بالاتری را ارائه می کنند.

اسکنر پزشکی چگونه کار می کند؟

برای درک صحیح کارکرد اسکنر پزشکی یا اسکنر موارد شفاف باید نگاهی به نحوه کارکرد اسکنرهای معمولی بیندازیم. در اسکنر های معمولی برای اینکه اسکنر می توانست کاغذ یا شی ای را مشاهده کند، پرتاپ نور از سمت هد انجام می شد و بازتاب تصویر به آیینه ها (تعبیه شده در هد) سنسور تشخیص، تصاویر را مشاهده و سپس به فایل دیجیتال تبدیل می کرد. اما در اسکنر پزشکی قضیه کمی متفاوت است در این اسکنر نور از جهت مقابل هد به فیلم پرتاب می شود و نهایتا با عبور از قسمت های روشن و نیمه تاریک، تصویر به هد می رسد. در هر دو اسکنر فیدردار و تخت پزشکی این قضیه ثابت است، پس می توان گفت مهمترین فرق اسکنرهای معمولی با اسکنر پزشکی – مهندسی جهت تابش نور است. البته تفاوت های دیگری نیز از نظر ساختاری وجود دارد ولی بزرکترین تفاوت را می توان این موضوع قلمداد کرد.

film-scanner-Performance

نرم افزار و فرمت خروجی اسکنر پزشکی – مهندسی

با توجه به تخصصی بودن اسکنر پزشکی نرم افزارهای خیلی خاصی برای استفاده از آن ها وجود دارد و عموما بسیار گران قیمت نیز هستند. ولی به ناچار شرکت های تولید کننده نرم افزاری را همراه با اسکنر در اختیار کاربر قرار می دهند، البته این نرم افزار گاها بسیار ساده و بدون گزینه های تخصصی، ولی بقول معروف بهتر از هیچ چیز است. در مورد فرمت خروجی هم علاوه بر فرمت های استاندارد تصاویر، این اسکنرها از فرمت DICOM که یک فرمت استاندارد در علم پزشکی است نیز پشتبانی می کند.

نگهداری و قطعات مصرفی اسکنر پزشکی/مهندسی

قطعات و شرایط نگهداری اسکنر پزشکی – مهندسی دقیقا مانند خانواده غیر پزشکی آن است. یعنی در اسکنرهای تخت بیشترین مراقبت و تمیزنگهداشتن از شیشه مسطح، و در اسکن فیددار مراقبت و تعویض دوره ای شیشه و غلطک های کشنده است. جهت اطلاعات بیشتر درخصوص نگهداری هردو گونه اسکنر می تواند به صفحه مربوط به آن ها مراجعه فرمائید.

قیمت و نکات مهم برای خرید اسکنر پزشکی

از همان ابتدا سایز مورد نیاز جهت اسکن خود را مشخص کنید، دقت داشته باشید بعضی از فیلم های رادیولوژی از سایز a3 نیز بزرگتر هستند پس در انتخاب اسکنر سایز قایل اسکن از اهمیت بسزایی برخوردار است. باید دقت کنید که اگر بطور مثال فقط نیاز به اسکنر فیلم دندانپزشکی دارید به سراغ خرید اسکنرهایی که توان اسکن سایز بالاتری را دارند نروید، چرا که اولا قیمت ها چندین و چند برابر می شود، ثانیا روش اسکن نیز ممکن است متفاوت باشد و کار کردن با اسکنر برای کاربر معمولی سخت تر.  در نهایت هرگونه سوالی داشته که فکر می کنید در این صفحه به آن دست پیدا نکردید می توانید با ما تماس بگیرید همچنین همواره تیم ما با بهترین قیمت و بالاترین کیفیت آماده اسکن فیلم های پزشکی شما حتی در تیراژهای شخصی نیز می باشد.

!!!!! یک راه سریع !!!!!!!

 • نیاز به خرید اسکنر ندارید؟
 • هزینه خرید اسکنر بالاست؟
 • بدنبال راه سریع تری هستید؟
 • بدنبال کیفیتی بیشتر هستید؟

تیم دیجیتال داک همواره در دسترس شما است. اسکن تخصص ماست خدمات ما از افراد شخصی تا سازمان های دولتی را شامل می شود. ما همچنین علاوه بر فیلم های پزشکی و مهندسی موارد دیگر شامل کتاب، نقشه، پوستر، اسلاید، اسناد پزشکی و اداری و … به صورت کاملا تخصصی اسکن و آرشیو دیجیتالی می کنیم. برای اطلاع بیشتر در خصوص اسکن فیلم X-ray با شماره های درج شده در بالای همین صفحه با ما تماس بگیرید یا این صفحه را مشاهده فرمائید.

………………………………………

اسکنرها و خدمات اسکن

………………………………………

 

 

 

………………………………………

Call-us

!!!!! شگفت زده شوید !!!!!!!

 • سوالی در ذهن دارید؟
 • می خواهید بیشتر بدانید؟

با ما از طریق تلفن، ایمیل، فرم های سوال تعیبیه شده در بخش ها مختلف، تماس بگیرید، ما خوشحال می شویم به سوالات شما پاسخ دهیم:

تلفن :

 • تهران : ۶۶۹۳۲۱۰۳ – ۸۸۶۰۳۸۶۲
 • مشهد : ۳۸۹۰۳۸۶۷
 • کرج : ۳۶۶۳۰۱۷۷

رایانامه :

 • info@digitaldoc.ir
 • digitaldoc.ir@gmail.com