Documnet-Scanner

اسکنر فیدرخودکار ، اسکنر اسناد ، اسکنر کششی

اسکنر فیدر اتوماتیک به نام های اسکنر اسناد ، اسکنر کششی، اسکنر فیدردار ، اسکنر بایگانی و نام هایی از این قبیل در بین کاربران شناخته می شود، اینکه نام صحیح این اسکنر چیست چنان فرقی برای ما ندارد و تنها وجود سیستمی برای کشش و اسکن اتوماتیک کاغذ می تواند هر اسکنری را در این گروه قرار دهد. پس در ادامه هرکدام از اسامی بالا در متن ذکر شد، منظور یک نوع اسکنر واحد می باشد.

اسکنر اسناد چیست؟

نیاز بشر به اسکن و دیجیتال سازی سریع اسناد سبب تولید این خانواده از اسکنرها شد. اسکنر اسناد در اصل گونه ای جهش یافته از اسکنر تخت است با این تفاوت این بار بجای هد اسکنر، کاغذ حرکت می کند و هد ثابت است. این نوع مکانیزم عملکرد باعث شده تا سرعت و ظرفیت اسکن به مرزهای بسیار فراتر از انتظار برسد. به طور خلاصه باید بگوییم این اسکنر طراحی شده تا سریع باشد.

اسکنر اسناد یا اسکنر تغذیه خودکار مانند اسکنر های تخت، داری دری که نیاز به باز و بسته کردن و یا یک شیشه برای قرار دادن اشیاء بر روی آن نیست. در این نوع اسکنر معمولا کاغذ از طریق دستگاه به صورت خودکار به داخل اسکنر کشیده شده و اطلاعات آن ثبت می شود، در کسری از ثانیه کاغذ نیز از محلی دیگر (به ندرت همان محل اولیه) خارج می گردد.

اسکنر اسناد قادر است اسناد و مدارک (مواردی که قابلیت عبور از اسکنر را داشته باشند، بطور مثال جهت اسکن موارد ضخیم و غیرقابل انعطاف مانند یک تکه چوپ نمی توان از این نوع اسکنر استفاده کرد) را به صورت سیاه و سفید، رنگی، یا حتی به صورت دورو همزمان اسکن و دیحیتال سازی نماید. از ویژگی های این نوع اسکنر که خود را از خانواده دیگر اسکنرها متمایز می نماید این است که اسکنر فیدر اتوماتیک یک اسکنر فوق العاده پرسرعت می باشد بطوریکه قادر خواهد بود مقدار زیادی اطلاعات را تنها در چند ثانیه تولید نماید. این ویژگی باعث میشود اسکنر فیدر اتوماتیک شبیه به یک پرینتر کوچک عمل کند. از آنجا که در این نوع اسکنر سیستم تغذیه خودکار کاغذ تعبیه شده است و معمولا غیرقابل جداشدن است، باعث شده تا اندازه این اسکنر، نسبت به اندازه اسکنرهای تخت یا همان اسکنرهای رومیزی بزرگتر باشد، همین امر می تواند یک نقطه ضعف برای فضاهای کاری محدود و کوچک به شمار رود. البته جدیدا اسکنرهای کششی ای طراحی شده اند که به شدت کوچک نیز هستند.

انواع اسکنر اسناد (اسکنر فیدردار)

در تقسیم بندی اسکنر اسناد غیر از شرکت تولید کننده و سرعت انجام اسکن که تقریبا هرکدام تکنولوژی کشنده کاغذ منحصر به فرد خود را دارند، می توان به دارا بودن قسمتی برای اسکن تخت اشاره کرد، با توجه به توضیحی که در بالا داده شد. اسکنرهای اسناد قابلیت اسکن موارد حجیم و شکننده مانند کاغذهای قدیمی و گاها پاره  که غیر قابل عبور از فیدر دستگاه هستند را ندارند. به همین دلیل و جهت رفع این ضعف برخی از شرکت ها تصمیم گرفته اند که در برخی مدل ها اسکنر تختی برای انجام اسکن از روی کاغذهای پاره یا موارد حجیم مانند صفحه ای از یک کتاب بگنجاند، البته باید دقت داشت عموما سیستم کششی با سیستم تخت کاملا جدا از هم کار می کنند و مکانیزم آن ها به هم مربوط نیست.  خالی از لطف نیست که در تقسیم بندی این نکته را نیز اعلام کنیم که برخی از اسکنرهای اسناد داری پرینتر (پرنترهای سریع برای پرینت عدد، حرف با سرعت بالا) هستند که بسته به مدل و شرکت سازنده ممکن است در اسکنر گنجانده شده باشد.

همان گونه که در بالا اشاره کردیم، هنگامی که نام سرعت به میان می آید ، اسکنرهای تغذیه خودکار دارای یک مزیت متمایز نسبت به سایر اسکنر ها می باشد. مثلا در اسکنر تخت جهت اسکن یک کاغذ، ابتدا باید کاغذ بر روی صفحه شیشه ای قرار داده شود، پس از بستن درب ، دستگاه آغاز به کار می نماید و عمل اسکن و انتقال داده را انجام می شود. این در حالی است که اسکنر تغذیه ی خودکار می تواند انبوهی از اسناد و یا تصاویر را در خود جای داده و با سرعت اسکن نماید. سریع بودن در اسکن اسناد یا بگونه ای دیگر افزایش بهره وری زمانی، موجب شده تا این دستگاه به طور گسترده ای در محیط های اداری مورد استفاده قرار گیرد.

اسکنر اسناد چگونه کار می کند؟

همه چیز با قرارگیری اسناد درون فیدر اتوماتیک آغاز می شود. پس از تشخیص قرارگیری صحیح اسناد درون فیدر توسط اسکنر، موتور اسکنر شروع به حرکت می کند، حرکت موتور باعث چرخیدن غلطک ها یا کشنده های کاغذ می شود. بسته به مدل اسکنر این سیستم چرخش سند در اسکنر متفاوت خواهد بود، ولی چیزی که در همه آن ها یکسان است پس از چرخیدن غلطک ها و هدایت کاغذ به درون اسکنر و با رسیدن سند به روی هد، عمل اسکن به صورت خطی تا پایان عبور آن از روی هد ادامه پیدا خواهد کرد. البته این مراحل آنقدر سریع است که نمی توان تصور کرد. برخی از اسکنرهای اسناد به صورت پشت و رو عمل می کنند بدین صورت که یک هد در بالا (جهت تصویربرداری روی کاغذ) و یک هد در پایین (جهت تصویربرداری پشت کاغذ) تعبیه شده است. همین امر باعث می شود سرعت دیجیتال سازی دو برابر شود.

نکته ای که ذهن کاربران را در مورد این نوع سیستم اسکن درگیر میکند این است که ممکن است دو کاغذ همزمان با هم به دستگاه وارد شود و درصد خطا و ریزش اطلاعات به شدت بالا رود. خوشبختانه به لطف سنسورهای التراسونیک که تقریبا بر روی اکثر اسکنرهای اسناد تعبیه شده است، حتی اگر سیستم کششی اسکنر اشتباه کرده و بجای یک کاغذ دو یا چند کاغذ را همزمان به درون اسکنر هدایت کند، سنسورهای التراسونیک آن ها را تشخیص داده و با اعلانی یا توقف کامل اسکن به اپراتور این مورد را می فهماند.

Document-scanner-Performance

نرم افزار و فرمت خروجی اسکنر اسناد

خوشبختانه از آنجا که اسکنر اسناد برای انجام اسکن های سریع طراحی شده اند، هم نرم افزارهای بسیار قوی ای همراه با اسکنر در اختیار کاربر قرار می گیرد و هم از طیف وسیعی از فرمت فایل های خروجی پشتیبانی می کند، عموما نرم افزارهای همراه جهت اسکن هرچه سریعتر گزینه های همچون چرخاندن اتوماتیک اسناد، حذف اتوماتیک صفحات سفید، تصحیح اتوماتیک رنگ، حذف نقاط سیاه پانچ و … را دراختیار کاربران قرار می دهند. فرمت های خروجی نیز از فرمت های معمولی مانند فرمت های عکس گرفته تا فرمت های خیلی ویژه مانند فایل های پی دی اف با قابلیت تشخیص اتوماتیک متون را شامل می شود، اسکنرهای فیدراتوماتیک یا همان اسکنرهای اسناد بگونه ای طراحی و عرضه شده اند که تقریبا جوابگوی هر نیازی باشند.

نگهداری و قطعات مصرفی اسکنر اسناد

با توجه به استفاده از غلطک جهت کشیدن و اسکن کردن اسناد در خانواده اسکنرهای اسناد، و همچنین کثیف بودن کاغذها، پیشنهاد می شود، غلطک ها و شیشه اسکنر را با توجه به میزان اسکن روزانه، حتی تا روزی ۳ بار با استفاده از دستمال مخصوص و شرایطی که سازنده دستگاه در بروشور ضمیمه دستگاه مشخص کرده است، تمیز کنید.

نکته ای که کاربران باید حتما به آن توجه داشته باشد این است که در این اسکنر باید مراقب باشید تا اسناد بدون منگنه و وسایل اضافی وارد دستگاه شوند در غیر این صورت موجب آسیب رسیدن شدید به لنز دستگاه خواهید شد چرا که عموما هد دستگاه زیر شیشه ای قرار دارد و با برخورد سوزن منگه به شیشه باعث ایجاد خط بر روی شیشه می شود. نکته قابل تامل اینجاست که در صورت بوجود آمدن خط بر روی شیشه چون کاغذ جهت اسکن به صورت خطی از روی شیشه عبور می کند، در نتیجه با وجود کوچکترین خط بر روی شیشه، با وجود خطی مشکی در طول تمام اسناد اسکن شده خود مواجه خواهید شد.

در مورد قطعات مصرفی اسکنر اسناد هم بیشتر به دو مورد پد کشنده (قلطک ها و …) و شیشه روی هد که با توجه به مدل به صورت دوره ای نیاز به تعویض دارند که در اکثر مدل ها یکسان است اشاره می کنیم، ولی قطعات دیگری نیز در برخی مدل ها نیز وجود که نیاز به تعویض دارند.

قیمت و نکات مورد توجه جهت خرید اسکنر اسناد

اسکنرهای اسناد یا اسکنرهای بایگانی انواع و مدل های مختلفی دارند، پس در ابتدا نوع نیاز خود را مشخص کنید، به عنوان مثال اسکنرهای فیدرداری که موجود هستند که همزمان سیستم اسکن تخت نیز در آن ها برای اسکن مواردی همچون کاغذهای پاره، صفحه ای از یک کتاب و … تعیبیه شده است. سایز ، سرعت ، قابلیت اسکن همزمان پشت و رو، مکانیزم اسکن، نوع هد به کار گرفته شده، سنسورها و امکانات جانبی همچون کلیدهای اسکن سریع بر روی اسکنر و نهایتا میزان اسکن روزانه توصیه شده توسط شرکت سازنده، تماما جزو مواردی هستند که باید در موقع خرید باتوجه به نوع نیاز به آن ها دقت کنید. البته بخاطر داشته باشید که از فروشنده یا با استفاده از کاتالوگ موجود در سایت مدت زمان تعویض قطعات مصرفی را نیز جویا شوید. در خصوص قیمت اسکنر اسناد نیز باتوجه به مارک، سایز قابل اسکن و سایر مواردی که در بالا توضیح داده شد از حدود ۱ میلیون تومان تا ۱۵۰ میلیون تومان در بازار موجود هستند.

Document-scanning-service!!!!! یک راه سریع !!!!!!!

 • نیاز به خرید اسکنر ندارید؟
 • هزینه خرید اسکنر بالاست؟
 • بدنبال راه سریع تری هستید؟
 • بدنبال کیفیتی بیشتر هستید؟

تیم دیجیتال داک همواره در دسترس شما است. اسکن تخصص ماست خدمات ما از افراد شخصی تا سازمان های دولتی را شامل می شود. ما همچنین علاوه بر اسناد موارد دیگر شامل، نقشه، کتاب، اسلاید، اسناد پزشکی و اداری و … در بخش های مختلف همچون مالی- اداری – تحصیلی – حقوقی – پزشکی و … به صورت کاملا تخصصی اسکن و آرشیو دیجیتالی می کنیم. برای اطلاع بیشتر در خصوص اسکن اسناد با شماره های درج شده در بالای همین صفحه با ما تماس بگیرید یا این صفحه را مشاهده فرمائید.

………………………………………

اسکنرها و خدمات اسکن

………………………………………

 

 

 

………………………………………

Call-us

!!!!! شگفت زده شوید !!!!!!!

 • سوالی در ذهن دارید؟
 • می خواهید بیشتر بدانید؟

با ما از طریق تلفن، ایمیل، فرم های سوال تعیبیه شده در بخش ها مختلف، تماس بگیرید، ما خوشحال می شویم به سوالات شما پاسخ دهیم:

تلفن :

 • تهران : ۶۶۹۳۲۱۰۳ – ۸۸۶۰۳۸۶۲
 • مشهد : ۳۸۹۰۳۸۶۷
 • کرج : ۳۶۶۳۰۱۷۷

رایانامه :

 • info@digitaldoc.ir
 • digitaldoc.ir@gmail.com