film_scanner

اسکنر فیلم ( نگاتیو – اسلاید )

اسکنر نگاتیو یا اسکنر اسلاید عضوی کوچک از خانواده اسکنر ها است، این اسکنر درواقع پلی است میان دنیای تصاویر قدیمی با تصاویر جدید و دیجیتالی، در سال های نه چندان دور عکاسان عکس های خود را به کمک نگاتیو و اتاق تاریک و به تصویر می کشیدند، آن ها مجبور بودند به صورت مداوم برای تصویربرداری های متعدد فیلم (نگاتیو) تهیه کنند، علاوه بر آن، ظاهر کردن آن ها نیز مشکلاتی داشت، به همین دلیل امروزه تقریبا بیشتر دوربین ها به سمت دیجیتالی شدن سوق پیدا کردند. اما سوالی که پیش می آید این است که تصاویری که بر روی نگاتیوهای قدیمی نقش بسته است دیگر قابل مشاهده و بقول معروف استفاده نیستند؟ پاسخ تمامی این سوالات با اختراع اسکنر نگاتیو – اسکنر اسلاید یا به بیانی دیگر اسکنر فیلم داده شد.

اسکنر فیلم (اسکنر نگاتیو/ اسلاید) چیست؟

اسکنر نگاتیو (اسکنر فیلم) در واقع دستگاهی است برای تبدیل مستقیم فیلم های مختلف همچون نگاتیو ، اسلاید و پوزیتیو به فایل های دیجیتال، بسیاری از عکاسان حرفه ای هنوز هم برای به تصویرکشیدن تصاویر باکیفیت از دوربین های آنالوگ یا به بیانی دیگر از دوربین های فیلمی استفاده می کنند، منظور از دوربین های فیلمی دوربین هایی است که از مواد مصرفی همچون نگاتیو برای خلق تصویر گرفته شده توسط دوربین استفاده می کنند. به لطف وجود اسکنر فیلم این دسته از افراد نیز با راحتی خیال می توانند به عکاسی خود مشغول باشند و دغدغه ای برای دیجیتالی کردن تصاویر گرفته شده خود نداشته باشند.

البته بیشترین استفاده اسکنر فیلم در جهت تبدیل فیلم های قدیمی همچون اسلاید و نگاتیو به فایل های کامپیوتری به دلیل محاسانات فیلم دیجیتال نسبت به فیلم آنالوگ همچون عدم امکان کم رنگ شدن و یا ایجاد خط و خش ها به دلیل گذر عمر عکس است.

film-scanner-Performance

انواع اسکنر نگاتیو / اسکنر اسلاید (اسکنر فیلم)

اسکنر فیلم یا همان اسکنر نگاتیو یا اسکنر اسلاید را می توان به دو گروه اصلی تقسیم کرد، دستی یا اتوماتیک، گروه دستی اسکنر فیلم را بیشتر می توان به اسکنرهای تخت چند منظوره (اسکنرهای تخت معمولی با توانایی اسکن اسلاید و نگاتیو) مانند Epson V500 نسبت داد، ولی گروه اتوماتیک به طور خاص جهت اسکن نگاتیو و اسلاید طراحی و ساخته شده است. بگونه ای که باید در موقع خرید به سایز نگاتیو یا اسلاید قابل پشتیبانی از آن ها نیز توجه بسیاری داشت چراکه هرچه طیف سایز مورد پشتیبانی توسط اسکنر فیلم افزایش پیدا می کند هزینه آن نیز به شدت افزایش پیدا می کند. باید توجه داشت که در اسکنرهای تک منظوره یا اتوماتیک تکنولوژی های مخصوصی همچون نور ماوراء بنفش جهت افزایش کیفیت و حذف خط و خش های موجود بر روی نگاتیوهای قدیمی بکار برده شده است که اسکنرهای چند منظوره قالبا از این موارد بی بهره اند.

اسکنر فیلم (نگاتیو/ اسلاید) چگونه کار می کند؟

نوع چند منظوره اسکنر فیلم به غیر از جهت پرتاب نور و تغییرات کوچک ساختاری با اسکنرهای تخت معمولی تفاوت چندانی ندارد ولی نوع تک منظوره و بیشتر در سری اتوماتیک تکنولوژی اسکن به طور چشمگیری تغییر پیدا کرده است. اسکنر فیلم اتوماتیک معمولا فیدری (محفظه قرارگیری نگاتیو / اسلاید) در آن تعبیه شده است، این فیدر در بعضی از مدل ها به صورت صاف و در برخی گرد می باشد. البته شکل ظاهری در فایل خروجی تغییری ایجاد نکرده و نکته مهم استفاده از تجهیزات مخصوص همچون نور ماوراء بنفش جهت حذف نویزهای اضافی و ارائه تصویری با کیفیت بدون هرگونه خط و خش است.

نرم افزار و فرمت خروجی اسکنر فیلم/اسکنر نگاتیو/اسکنر اسلاید

از آن جا که اسکنر فیلم در اصل نوعی اسکنر تخصصی تصاویر (تبدیل تصاویر از آنالوگ به دیجیتال) است باید انتظار فرمت استاندارد تصاویر همچون Tiff و JPG را داشت که در تمام مدل ها علاوه بر پشتیبانی از این دو فرمت، فرمت های مختلف دیگری را نیز شاهد هستیم. در خصوص نرم افزار هم شدیدا بسته به نوع اسکنر متفاوت هستند، بطور مثال اسکنر اسلاید چرخشی با نرم افزارای فوق العاده حرفه ای ارائه شده است اما قادر با کار با نرم افزارهای عمومی اسکن به هیچ وجه نیست، برخلاف آن در این خانواده اسکنرهایی هم موجود هستند که علاوه بر نرم افزار خود می توانند با نرم افزارهای عمومی نیز به راحتی کار و مراحل تبدیل فیلم به فایل دیجیتال را با کیفیتی معقول انجام دهند. البته بهتر است ذکر کنیم نرم افزارهای حرفه ای این دسته از اسکنرها به شدت گران قیمت هستند، پس باید در انتخاب اسکنر دقت بیشتری را بخرج دهید.

نگهداری و قطعات مصرفی اسکنر فیلم (نگاتیو/اسلاید)

برخلاف سایر اسکنرها که نیاز به نگهداری و دقت آنچنان بالایی نداشتند اسکنر فیلم (اسکنر نگاتیو/ اسکنر اسلاید) بشدت به نگهداری و مراقبت نیاز دارند، بطوری که یک اشتباه می تواند بعنوان پایانی برای عمر اسکنر تلقی شوند. تمامی نگاتیوها قبل از اسکن باید بازدید تا دارای موارد اضافی همچون گیره یا … نباشند. در برخی از مدل ها نیز نیاز است قاب اسلاید ها باز شود. همچنین در برخی از اسکنرها نیاز است تا فیلم ها درون قاب خاصی قرار گرفته و سپس وارد اسکنر شوند. ولی نکته ای که در همه آن ها یکسان است، خاک و گرد و غبار دشمن سرسخت آنان است.

مواد مصرفی این اسکنر غیر از قاب های مخصوص فیلم و اسلاید با سایزهای متنوع که به کرات مورد استفاده قرار می گیرند و بلطبع باید از آن ها بشدت مراقبت کرد و دیگر موارد همچون جلوگیری از ورود خاک و گرد و غبار به درون اسکنر، و کالیبراسیون و تمیزنمودن استاندارد اسکنر طبق بروشور شرکت تولید کننده، نکته خاص دیگری جهت بازگویی به نظر نمی رسد.

قیمت و نکات مهم در خرید اسکنر نگاتیو

همانطور که در بالا گفته شد اسکنرهای نگاتیو به دو بخش اصلی تقسیم بندی می شوند، خانواده چند کاره که دراصل برای اسکن نگاتیو به طور تخصصی طراحی نشده اند قیمت های بسیار پائینی دارند (ازحدود ۳۰۰ هزار تومان به بالا) ولی نباید از این اسکنرها انتظار کیفیت بالایی در تبدیل نگاتیو یا اسلاید های خود داشته باشید. نوع دیگر اسکنرهای اسلاید و نگاتیو خانواده تک کاره هستند که به طور تخصصی برای این کار طراحی شده اند البته قیمت های فوق العاده بالای آن ها مانع خرید بسیاری از کاربران خانگی می شود و بیشتر این نوع از اسکنر مشتریان صنعتی تری را از آن خود کرده است.

در موقع خرید این اسکنرها نهایت دقت سخت افزاری و نرم افزاری قابل اسکن، سایزهای قابل پشتیبانی، سرعت اسکن، امکانات اضافی همچون حذف اتوماتیک خط و خش از جمله مواردی هستند که باید به آن ها توجه کرد. در نهایت هر گونه پرسشی در ذهن شما باقی مانده می توانید با شماره یا فرم تماس با ما درمیان بگذارید.

!!!!! یک راه سریع !!!!!!!

 • نیاز به خرید اسکنر ندارید؟
 • هزینه خرید اسکنر بالاست؟
 • بدنبال راه سریع تری هستید؟
 • بدنبال کیفیتی بیشتر هستید؟

تیم دیجیتال داک همواره در دسترس شما است. اسکن تخصص ماست خدمات ما از افراد شخصی تا سازمان های دولتی را شامل می شود. ما همچنین علاوه بر اسلاید و نگاتیو موارد دیگر شامل کتاب، پوستر و نقشه، نقاشی حتی بر روی چوب، اسناد پزشکی و اداری و … به صورت کاملا تخصصی اسکن و آرشیو دیجیتالی می کنیم. برای اطلاع بیشتر در خصوص اسکن نگاتیو و اسلاید با شماره های درج شده در بالای همین صفحه با ما تماس بگیرید یا این صفحه را مشاهده فرمائید.

………………………………………

اسکنرها و خدمات اسکن

………………………………………

 

 

 

………………………………………

Call-us

!!!!! شگفت زده شوید !!!!!!!

 • سوالی در ذهن دارید؟
 • می خواهید بیشتر بدانید؟

با ما از طریق تلفن، ایمیل، فرم های سوال تعیبیه شده در بخش ها مختلف، تماس بگیرید، ما خوشحال می شویم به سوالات شما پاسخ دهیم:

تلفن :

 • تهران : ۶۶۹۳۲۱۰۳ – ۸۸۶۰۳۸۶۲
 • مشهد : ۳۸۹۰۳۸۶۷
 • کرج : ۳۶۶۳۰۱۷۷

رایانامه :

 • info@digitaldoc.ir
 • digitaldoc.ir@gmail.com