Scanner-Avision-MiWand2ProWIFI0db321

چه بود چه شد! از اولین اسکنر تا پیشرفته ترین ها و انواع آن

تعریف اسکنر

اسکنر وسیله الکترونیکی است که از آن برای انتقال اسناد و تصاویر کاغذی به فضای مجازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این وسیله به صورت نوری، تصاویر، متون و یا دست نوشته‌ها را اسکن می‌کند و به تصویر دیجیتال تبدیل می‌کند برای تهیهٔ یک تصویر دیجیتال، اسکنر، متن یا تصویر مورد اسکن را به عنوان مجموعه‌ای از نقاط تیره و روشن در نظر می‌گیرد. سپس نقاط تیره را به ۱ و نقاط روشن را به ۰ تبدیل می‌کند. به این ترتیب، تصویر به مجموعه‌ای از ۰ها و ۱ها تبدیل می‌شود که به آن تصویر دیجیتال می‌گویند و قابل انتقال به کامپیوتر و ذخیره سازی در آن است. اسکنر از جمله ابزار پرکاربردی است که امروزه در بسیاری از ادارات و سازمان‌ها از آن استفاده می شود. علت آن هم این است که طی چند سال گذشته سازمان‌ها مکلف شده‌اند تا تمامی اسناد کاغذی خود را به اسناد الکترونیکی تبدیل کنند. در اصطلاح اسکنرها جزء ابزارهای الکترونیکی ورودی در رایانه قرار دارد. به عبارت دیگر باید گفت که اسکنرها همانند صفحه کلید و یا ماوس وظیفه ارسال اطلاعات به رایانه را بر عهده دارند.

اولین اسکنر

نخستین اسکنر تصویر، یک اسکنر استوانه‌ای بود که در سال ۱۹۵۷ در ادارهٔ ملی استاندارد در آمریکا به وسیلهٔ تیمی به سرپرستی راسل کیریش ساخته شد. اولین تصویری که با این ماشین اسکن شد، عکس والدن، فرزند ۳ماههٔ کیریش بود که وضوحی برابر ۱۷۶ پیکسل داشت.

انواع اسکنر

  1. صفحه تخت یا مسطح
  2. استوانه‌ای
  3. دستی
  4. شیت فد

اسکنر صفحه تخت یا مسطح

متداولترین نوع هستند که در آنها تصویر روی صفحهٔ تخت پویشگر قرار می‌گیرد و هد اسکن کنندهٔ متحرک با عبور از مقابل آن، از تصویر نمونه برداری می‌کند.

2bbdfd6f749f92a40b6f93cd5489f37e

اسکنر استوانه ای

این وسیله بیشتر در شرکتهای چاپ و نشر استفاده می شود و دارای کیفیت عالی است. در این وسیمه از تکنولوژی لامپ تقویت کننده نور استفاده می‌کنند یعنی اسناد و تصاویر مورد اسکن ، بر روی یک استوانه شیشه‌ای پیچیده می‌شوند. که در وسط این سیلندر، یک شعاع شکن نور وجود دارد که نور باز تاب شده را به سه قسمت برابر تقسیم می‌کند. هر باز تاب نور از یک فیلتر رنگی (سبز، آبی و قرمز) عبور کرده و لامپ تقویت کننده نور را به یک سیگنال الکتریکی تبدیل می‌شود.

Scannertutorial3

اسکنر دستی

این اسکنرها، مشابه اسکنرهای صفحه تخت است، تفاوت آن ها در این است که به حای استفاده از موتور برای حرکت، از نیروی انسانی استفاده می‌کنند. و سرعت اسکن آنها بالاست، ولی تصویر ایجاد شده با کیفیت کمتر است. از این وسیله معمولاً در طراحی صنعتی، ازرسی و آنالیز کردن و وسایل پزشکی استفاده می‌شود.

75e89__14231-epson-wo_article

اسکنر فیدردار

این اسکنر شبیه اسکنرهای صفحه تخت است، با این تفاوت که به جای هد اسکن کننده، سند حرکت می‌کند و معمولاً برای اسکن کردن متون و اسناد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

3170

جدید ترین ها و پیشرفته ترین اسکنرها

این هم چند تصویر از جدید ترین اسکنر ها

iriscan

pen-sized-scanner

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *