Key-points-before-buying-a-scanner

نکات کلیدی برای خرید اسکنر

با اینکه ما فکر می کنیم اسکنرها دستگاهایی ساده هستند ولی این واقعیت دارد که ممکن است ما با تمام توانایی های اسکنرها ناآشنا باشیم. اکثریت فکر می کنیم که تمام اسکنرها تقریباً شبیه به هم هستند، ولی بنظر شما این تفکر درست است؟! اگر می خواهید اسکنری پیدا کنید که دقیقاً مد نظر شما باشد و تمام نیازهای شما را برآورده سازد با ما همراه باشید.

  بررسی نکات کلیدی اسکنر قبل از خرید

نوع تغذیه

برای شروع، باید بدانید که اسکنرها به دو دسته اصلی تقسیم می شوند. اسکنرهای تخت و اسکنرهای دارای تغذیه اتوماتیک یا فیدر اتوماتیک. اسکنر تخت بدین صورت است که دارای یک صفحه شیشه ای می باشد که می تواند کاغذ، عکس یا مواردی که می خواهیم اسکن کنیم را بر روی آن قرار داده و سپس اقدام به اسکن آن می کنیم. (توضیحات بیشتر)؛ اما سیستم عملکرد در اسکنر تغذیه اتوماتیک به این صورت است که اسنادی که قبلا درون قسمت ورودی کاغذ (فیدر) آن قرار گرفته به صورت اتوماتیک برگ به برگ اسکن می کند. (اطلاعات بیشتر)

اسکنرهای تخت یا مسطح عموماً از رزولوشن (دقت تصویر)  بالاتری به دلیل بهینه بودن برای اسکن تصاویر، جهت اسکن تصاویر برخورد دار هستند. اما از طرفی سرعت نسبتاً پایین دارند. اما اسکنرهای فیدراتوماتیک یا اسکنرهای بایگانی دقیقاً عکس این موضوع را دارند یعنی برای اسکن اسناد به صورت فله ای (گروهی) با سرعت بالا بهینه شده اند نه کیفیت.

سازگاری نرم افزار

اسکنر یا سایر سخت افزارهای مرتبط مانند پرینترها برای عملکرد صحیح و موثر نیاز به نرم افزار مناسبی دارند. درایورها نرم افزارهایی هستند که مانند پلی بین سخت افزار و نرم افزار ارتباط برقرار می کنند، اما گاهاً ممکن است یک اسکنر برای سیستم عامل خاصی طراحی شده، به طور مثال تنها ویندوز؛ پس قبل از خرید اسکنر حتماً از عملکرد صحیح آن در سیستم عامل خود با بررسی وب سایت سازنده اسکنر مورد نظر خود یا تماس به شرکت فروشنده اسکنر اطمینان حاصل نمائید.

همچنین وجود یک نرم افزار خوب و دارای کاریی مناسب جهت کار با اسکنر می تواند یک موهبت برای شما باشد، اکثراً این نرم افزارها با خود اسکنر ارائه می شوند ولی اگر نرم افزار کاربردی خوبی با اسکنر شما ارائه نشده باشد ممکن است برای عملکرد بهتر نیاز باشد از نرم افزار مناسب تری استفاده کنید.

عمق رنگ (Color Depth) و وضوح (Resolution)  

در صورتی که شما نیز از جمله افرادی هستید که نگران هستید تصویر اسکن شده شما چگونه بنظر می رسد قبل از خرید حتما دو آیتم Resolution و Color Depth را بررسی فرمائید. این دو آیتم به عنوان قطع نامه ای کیفیت تصاویر اسکنر شده شما را تایید می کند. هر چه  Resolution اسکنر شما بالاتر باشد تصویر اسکن شده دارای وضوح بیشتر و هرچه میزان  Color Depth اسکنر شما بالاتر باشد میزان رنگی که یک پیکسل (پیکسل واحد تشکیل دهنده تصویر دیجیتال) می تواند دریافت کند بیشتر خواهد شد. این معیارها جهت ایجاد یک تصویر باکیفیت بسیار مهم است.

اندازه قایل اسکن

سایز قابل اسکن بستگی به نوع نیاز شما دارد. این یک مورد اختیاری است، هر چه سایزی که اسکنر شما قادر به اسکن آن باشد،  بزرگ تر باشد دست شما بیشتر باز است، ولی این نکته را نیز باید درنظر گرفت که هر چه سایز قایل اسکن اسکنر بزرگ تر شود قیمت آن نیز افزایش خواهد یافت به طور مثال اسکنر سایز A4 در زمان نگارش این متن حدود ۳۰۰ هزار تومان ولی اسکنر سایز A0 حدود ۲۵ میلیون تومان می باشد.

امکانات اضافی

بعضی از اسکنرها به عنوان دستگاه های چند کاره ارائه می شوند، این دستگاه های چند کار می تواند به عنوان اسکنر، پرینتر، فکس و دستگاه کپی عمل کند، البته این عملکردها در دستگاه های چند کار متفاوت خواهد بود، ولی نکته ای که مهم است این است که می توان با خرید این دستگاه ها در هزینه های خود صرفه جویی کرد، البته حتماً قبل از خرید اسکنر ، مشخصات دستگاه را بررسی کنید چراکه ممکن است در این صرفه جویی کمی از کیفیت اسکنر شما کم شود.

خدمات و گارانتی

همیشه یکی از مهم ترین موارد برای خرید یک دستگاه، خدمات پس از فروش و گارانتی آن است. مهم است که بدانید در صورت وقوع مشکلی برای دستگاه شما قطعه یدکی وجود دارد، و به سرعت تعمیر شود. یا اینکه تا مدت زمان خاصی تحت گارانتی باشد و خیال شما از بابت خراب شدن یا نشدن دستگاه مطمئن باشد. پس قبل از خرید اسکنر حتماً به این مورد نیز توجه کنید.

قیمت

مهم است که قیمت اسکنر را قبل از خرید اسکنر شناسایی کنید، اگر بیشتر اسکنرهایی که درنظر گرفته اید دارای ویژگی های مشابه ای باشند، یا اینکه فقط بعضی موقع ها نیاز به اسکن دارید و کیفیت نیز برای شما زیاد مهم نیست بهتر است برای تصمیم گیری، اسکنر کم قیمت تر را انتخاب کنید.

 

جمع بندی

اگر به دنبال یک اسکنر خانگی یا دفتری می گردید و سرعت اسکن زیاد برای شما مطرح نیست، می توانید از اسکنرهای چندکاره یا تخت استفاده کنید، همچنین اسکنرهای دستی  نیز در برخی مواقع کارگشا هستند. در خرید این اسکنرها موارد مهم قیمت، رزولیشن و عمق رنگ است که هرچه این میزان بالابرد کیفیت اسکنر بیشتر خواهد بود.

اما اگر به دنبال یک اسکنر سریع هستید و بیشتر اسکن مورد نیاز شما اسکن اسناد است می توانید از اسکنرهای فیدردار یا بایگانی استفاده کنید، نکته مهم در خرید اسکنرهای بایگانی غیر از قیمت، سرعت و دو رو بودن یا تک رو بودن اسکنر است.

در نهایت اگر شما دنیال اسکن هستید و نیاز به خرید اسکنر ندارید، تیم دیجیتال داک به عنوان یک تیم پیشرو در صنعت اسکن در تیراژهای خانگی، دفتری، و سازمانی با پایین ترین نرخ های ممکن و البته بالاترین کیفیت بدلیل استفاده از اسکنرهای قوی و باکیفیت در خدمت شما خواهد بود. بسیاری از سازمان ها، شرکت ها و حتی افراد شخصی جزو مشتریان دائم ما می باشند،  با ما تماس بگیرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *